Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Filoména
Zajtra má meniny
Ivana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Lyžovanie a turistika

V Cigli každý deň trochu sneží a navyše sa vlek zasnežuje piatimi snehovými delami! Hurá, konečne, v druhej polovici januára, sa vytvorili vhodné podmienky na zjazdové lyžovanie a v piatok podvečer, 20.1.2012 o 17:30 sa začalo na vleku lyžovať! Aj podmienky na bežkové lyžovanie sú u nás výborné. 37. ročník Pochodu vďaky SNP, v sobotu 21. januára 2012, bol v mierne mrazivom počasí, na niekoľko desiatok cm vysokej snehovej pokrývke - prišlo rekordne veľa bežkárov aj peších turistov. zaznamenáva naša galéria, aj články o Pochode v médiách:

 
V Cigli nechcú nový kameňolom

Na TA3, v celoslovenských časopisoch asi od 10. januára informujú akoby navrhovaný lom v Cigli bol už hotová vec a akoby si ozaj mal Cigeľ zvyknúť na tri kameňolomy. Či sa bude lom robiť alebo nie, to teraz záleží na posúdení a porovnaní viacerých (aspoň troch) možností  vrátane neotvorenia. Lehota na poslanie stanovísk ešte plynie, takže iba pokiaľ vieme, obec Cigeľ, verejnosť a možno aj niektoré úrady sú za nulový variant (aby sa lom neotvoril).

Dňa 11. januára 2012 sa konalo zastupiteľstvo obce pred plnou sálou obyvateľov obce. Obyvatelia sa veľmi zrozumiteľne vyjadrovali PROTI, najmä upozorňovali na rôzne mnohé kolízie svojich záujmov so záujmom tretieho lomu. Poslanci verejne prerokovali dôsledky prípadnej realizácie zámeru „Vyhradené ložisko andezitu, Cigeľ“, vypočuli si a prijali návrh komisie životného prostredia. Jednohlasne schválili zásadné nesúhlasné vyjadrenie k návrhu na vznik  nového kameňolomu a dohodli sa:

  • schváliť nesúhlasné stanovisko akýmkoľvek snahám o otvorenie nového kameňolomu v katastrálnom území obce Cigeľ
  • vyzvať právnické a fyzické osoby z Cigľa aby tiež poslali svoje stanoviská k založeniu nového lomu v k.ú. Cigeľ, adresované obci a ObÚ životného prostredia v Prievidzi
  • zabrániť otvoreniu nového lomu tým, že obec nevydá územné a stavebné povolenie a nebude súhlasiť s používaním obecných komunikácií
  • informovať regionálne médiá a všetkých obyvateľov obce o zásadnom nesúhlase s otvorením nového lomu v Cigli – na internetových stránkach obce, v obecnom rozhlase, v obecnom občasníku
  • vyzvať obvodný úrad životného prostredia v Prievidzi, aby neukončil proces EIA v štádiu zisťovacieho konania a neupustil od variantného riešenia, pretože iba nulový variant je pre Cigeľ prijateľný
  • zaviazať zástupcov obce, aby na rokovaní s účastníkmi konania prezentovali jednoznačné odmietavé stanovisko k otvoreniu nového lomu
  • zvážiť možnosť petície alebo aj miestneho referenda v Cigli, ktorého obsahom by bola otázka otvorenia nového lomu.
 
Vraj: "V Cigli chcú začať s dobývaním andezitu"

Tlačová agentúra SITA informuje slovenskú verejnosť v článku anonymného redaktora, ktorý si dovolil v nadpise článku krutý žart. Opravujeme ho: V CIGLI NECHCÚ TRI KAMEŇOLOMY!

Vážená SITA! Zverejnili ste chybný článok. Chyba je v nadpise. Nie je pravda, že v Cigli chcú začať s dobývaním andezitu. Ak by ste sa zaujímali o našu obec, vedeli by ste, že tu už niekoľko rokov fungujú dva kameňolomy! Neviet si predstaviť, akú záťaž obyvateľom a obci spôsobujú. Ak chce český investor začať niekde ťažiť andezit, nech začne tam, kde dva kameňolomy nie sú. V Cigli nechceme tretí kameňolom. Dovolili ste si krutý žart na adresu slabých a bezmocných Cigeľčanov, ktorí práve začínajú zbierať sily na dlhotrvajúce posudzovanie vplyvov prípadného tretieho kameňolomu, ktoré ako sa obávame, môže skončiť aj úspechom miliardovej českej firmy.

 
Verejné rokovanie zastupiteľstva Cigľa 11.1.2012

Hlavným bodom programu bude informácia a vyjadrenie sa ku zámeru založiť nový kameňolom v lesoch nad Cigľom. Tento kameňolom chce založiť firma BAK Slovensko (s českými majiteľmi), najmä preto, lebo v októbri 2010 kúpila 40 hektárov lesa a chce z tohto lesa mať poriadny zisk. Krátko potom, ako skončil proces posoudzovania v Košariskách (kameňolom firmy Kruh s majiteľom z Londýna), si koncom roka 2011 podala spoločnosť BAK žiadosť o výstavbu nového lomu. Otvorením tohto lomu by pribudol  TRETÍ k dvom existujúcim kameňolomom v bezprostrednom susedstve obce Cigeľ. Vznikol by zaujímavý precedens, a firmy možno z celej Európy by podľa vzoru anglického KRUH-u a českého BAK-u žiadali o štvrtý lom, piaty?!

Práve teraz, pomerne v krátkej lehote, sa môžu úrady, obec, združenia, spolky i verejnosť vyjadriť k otázke vzniku nového lomu. Najhoršie by bolo, ak by sa ľudia nevyjadrili, keby sa spoliehali na druhých, alebo žeby sami seba presvedčili, že nič nezmôžu a že je vraj už všetko rozhodnuté. Naopka - treba aby od začiatku všetky orgány obce, občianske združenia, miestne záujmové organizácie, neformálne skupiny obyvateľov, podnikatelia v obci, obyvatelia obce vyjadrili svoj názor a dali najavo jednoznačný, zrozumiteľný a zásadový postoj. Potom obec nemusí vydať stavebné a územné povolenie.

 
A je to tu!

Pred sebou máme to, čo nik nechcel a čo sme mohli predvídať iba v našich nočných morách...

Na obrázku navrhovateľov tretieho lomu vidíme plány ťažby a dopravné trasy troch kameňolomov nad Cigľom. Modrý je Vtáčnik, ktorý obchádza Cigeľ z južnej strany. Fialový je lom Košariská, ktorý by chcel ťažiť na východe a odvážať kameň (asi) po novovybudovanej ceste južným smerom, okolo píly a po dohode s Vtáčnikom po ich ceste (žeby?), žltá trasa je Tretí lom, ktorý má ťažiť kúsok od Košarísk a ťažbu odvážať okolo obce Cigeľ zo severnej strany. Kumulatívny výkon troch kameòolomov je okolo 700 tisíc ton kameňa ročne a s tým súvisiace kumulatívne záťaže obyvateľstva a územia obce Cigeľ, je pravdepodobne vopred nemožné vyhodnotiť. Cigeľčania, pomôžte, poraďte čo robiť - každý názor a záujem stojí za to, aby bol komunikovaný na kompetentné úrady a podnikateľom.

 
Andezitovce pod Vtáčnikom

Kamenec pod Vtáčnikom dlhé roky znášal záťaž kameňolomov. Ale už je rok 2012 a blíži sa úplné vydobytie zásob v súčasnom ťažobnom priestore.Obyvatelia sa tešia, že si vydýchnu, podnikatelia sa snažia o rozšírenie kameňolomu. Obec Kamenec na čele so svojou samosprávou je proti ťažbe, pripájajú sa Zemianske Kostoľany, ministerstvo poľnohospodárstva a ďalšie organizácie. Úrady, ktoré súhlasia v pokračovaní ťažby takmer bez pripomienok sú: Trenčiansky samosprávny kraj, ministerstvo hospodárstva a na počudovanie viaceré prievidzské úrady... Spoluobčania, susedia Prievidžania - nebolo už dosť toho všetkého znečisťovania životného prostredia a raja pre ťažobné spoločnosti v našom okrese?! Nestačí, že je už teraz v niečom najznečistenejší na celom Slovensku?!!. Určitým, malým, víťazstvom Kamenca je, že Ministerstvo životného prostredia určuje ako jednu z pravdepodobných verzií do procesu posudzovania aj tzv. nulové riešenie - ak by sa v ťažbe už nepokračovalo. Má sa zabezpečiť súlad s územnými plánami. Má sa zdôvodniť spoločenská potreba otvorenia kameňolomu v kontexte na využívanie okolitých ložísk nerastov a umiestňovanie ich produkcie v danom území, majú sa zhodnotiť všetky vplyvy - na lesy, zver, biotopy, človeka, navrhovať kompenzácie... Takže posudzovanie EIA môže byť ešte v Kamenci  zaujímavé...

Ako je na tom Cigeľ začiatkom roka 2012? 

Kameňolom Vtáčnik (1 km od obce smerom na Podhradie) pracuje nielen na  zvýšení ťažby, ale aj na ďalšom rozšírení územia na ktorom ťaží. V kameňolome Košariská (1 km od obce smerom na Handlovú) sa skončil proces EIA, súhlasilo sa z rozšírením ťažby pri splnení podmienok. V ostatnom tzv. Ciglianskom spravodaji bol vychválený (zo strany urbára, ale aj ďalší sú nadšení) jeden z týchto lomov za to, že stavia cesty a poskytuje stavebný materiál. Zamyslime sa však, čím za podporu kameňolomom platíme? Chceme mať v Cigli raj ťažobných spoločností? Má sa ťažba andezitu na doživotie nasťahovať do nášho územia?

O ťažbu v katastri našej obce, v lesoch nad Cigľom, sa budú isto snažiť ďalšie a ďalšie spoločnosti. Keď niekto získa desiatky hektárov lesa v Čiernom lese a bude sa mu zdať, že Cigľu v porovnaní s ostatnými obcami kameňolomy až tak veľmi neprekážajú - tak si samozrejme spraví  podnikateľský zámer. V diskusii s úradmi bude opäť potrebné argumentovať záujmami nášho územia a ochranou obyvateľstva. Nejde o akýsi náš luxus a  pohodlie, ale o nutnosť už nezhoršovať kvalitu životného prostredia, úroveň psychického a fyzického zdravia našich obyvateľov. Nechceme mať z Cigľa obec, ktorá by bola LIEVIKOM  hluku, prachu a dopravy PRE TRI KAMEŇOLOMY.

 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 316 - 324 z 406
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.