Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Filoména
Zajtra má meniny
Ivana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Svetový deň sadenia stromov

Naše životné prostredie je dôležité. Nie iba lokálne, ale aj globálne. Dnes je čas zamerať sa na životné prostredie a biodiverzitu. Urobíme to spolu so školami, mládežou a dospelými z celého sveta. Dnes sadíme stromčeky   na severe, juhu, východe aj západe. Prvé stromčeky budú zasadené v Oceánii. Potom, nasledujúc Slnko, budeme sadiť stromy v Ázii, Európe a Afrike. Posledné stromy budú zasadené v Severnej a Južnej Amerike. Tisícky škôl a občianskych organizácií v 150 krajinách sadia dnes stromy spoločne s nami. Tento deň je organizovaný organizáciou Environment Online - ENO, čo je globálna virtuálna škola a sieť pre trvaloudržateľný rozvoj, založená vo Fínsku.

Strom je symbolom. Pripomína dôležitosť prírody a ochrany životného prostredia. Symbolizuje spoluprácu po celom svete. Naše spoločne zasadené stromy vytvoria les. Doteraz sme zasadili 7 miliónov stromčekov a cieľom je zasadiť 100 miliónov do roku 2017.

Dnes, 22. mája oslavujeme medzinárodný deň biodiverzity. Biodiverzita znamená rozličné formy života na Zemi. Je základom pre udržanie prírodných živých systémov alebo ekosystémov, ktoré nám poskytujú potravu, palivo, zdravie, bohatstvo a ostatné životné zdroje. Ľudia sú takisto súčasťou biodiverzity a majú moc ju chrániť alebo ničiť. V súčasnosti aktivity ľudí ničia biodiverzitu v alarmujúcom meradle. Tieto straty sú nezvratné, ochudobňujú nás všetkých a ničia život podporujúce systémy na ktoré sa spoliehame. Ale môžeme tomu predísť. Musíme sa sústrediť na urgentné výzvy, ktoré sú pred nami. Teraz je čas na činy. Dúfame, že spolu s našimi stromčekmi budeme rásť v ústrety lepšej budúcnosti. Biodiverzita je náš život.

OZ Vrchvoda 22. mája 2012 pri viacúčelovej vodnej nádrži, v okolí našej Malej zelenej oázy pre Hornú Nitru, zasadilo niekoľko slovenských typických stromčekov. Sadenice nám darovali LESY SR, závod Bojnice. Ďakujeme LESOM SR a Ing. Chylovi za podporu a spoluprácu.

Cieľom celosvetovej organizácie ENO je do roka 2017 vysadiť na našej Zemi sto miliónov stromčekov. Zúčastňujú sa tisícky škôl zo všetkých svetadielov. Lesy Slovenskej republiky darovali škole ZŠ s MŠ v Cigli niekoľko sadeníc stromov. Deti spolu so svojimi vyučujúcimi stromčeky zasadili v piatok 25. mája 2012 a pekne čerstvo zasadenému stromčeku zaspievali a zaželali veľa zdaru. Video na youtube: http://youtu.be/gZDagnwyymo Galéria snímok zo slávností sadenia stromčekov celej Európy (medzi nimi i dve z CIgľa!)

 
Solárne dni v Cigli – 8. mája 2012

 Európske solárne dni propagujú využívanie neobmedzeného, obnoviteľného a ekologického zdroja energie – SLNKA. . Cieľom je aktivizovať čo najviac ľudí a organizácií, upozorniť na možnosti solárnej energie. Ako prví zo všetkých miest a obcí na hornej Nitre i v Trenčianskom kraji sme sa v Cigli už vlani rozhodli podporiť solárne dni. Sme za rozvoj udržateľnej energetiky a zároveň za zníženie svetelného zneèistenia našej nočnej oblohy.

Občianske združenie Vrchvoda z Cigľa zaradilo Solárne dni v Cigli medzi tri hlavné aktivity svojho projektu Malá zelená oáza pre hornú Nitru s finanènou podporou Slovenských elektrární. V utorok 8. mája 2012 bol Solárny deň v Cigli od 11:00. Na multifunkčné ihrisko, ku základnej škole prišli najmä rodiny s menšími deťmi, ale aj školská mládež, obyvatelia aj návštevníci obce. Hrali sme futbal a volejbal, deti sa zabavili športovými pretekmi, kreslením obrázkov so slnečným obsahom, všetci si lámali hlavy nad štyrmi otázkami vedomostného kvízu,  hrala hudba a slnko svietilo tak veľmi, ako sa len na solárny deň patrí. Celoslovenskí organizátori kampane poskytli plagáty, letáky, balóniky, modré tričká s logom ESD, perá a baterky. Pitie a keksíky pre deti darovala obec Cigeľ, i malé darčeky pre vylosovaných úèastníkov kvízu. Občianske združenie VRCHVODA zabezpečilo námet akcie, koordináciu v rámci celoslovenskej kampane, spoluprácu so Slovenskými elektrárňami, organizátorskú službu, prípravu a propagáciu akcie. Aj vlani sa Solárny deň podaril, ale v  roku 650. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci sme zažili ešte krajšie, príjemné stretnutie, naojaz slnečný deň, radosť z nadšenia našich detí a mládeže...

Obec Cigeľ, Občianske združenie Vrchvoda, Slovenské elektrárne a ďalší partneri   

 
Stavanie mája
V pondelok 30. apríla 2012 od 18:00 hodiny bola pri Kultúrnom dome v Cigli ľudová slávnosť stavania mája.  Spievala cigeľská spevácka družina, hrali majstri hudobníci, deti s rodičmi a ostatní pozorovatelia sa tešili pohľadom na prácu zručných staviteľov mája.  Po postavení symbolického stromèeka bola pre pozvaných hostí slávnosť v kultúrnom dome, s pohostením a posedením. Bola to vhodná príležitosť povzbudiť spoločenský a kultúrny život v obci, podporiť dobré vzťahy. Starosta v krátkom príhovore poďakoval za postavenie mája, futbalistom za posledné vydarené zápasy, poďakoval všetkým, ktoré prispievajú k šíreniu dobrého mena obce Cigeľ. Zároveň šlo o akési pokrstenie vynoveného parčíka pri Pamätníku padlých, kde za prostriedky z Programu obnovy dediny obec postavila pekné lavičky. Chvíle zdobenia i stavania mája zaznamenal fotograf J. Dámer, snímky sú v galérii,
 
Od 1. mája zmena cestovného poriadku autobusov

Od 1. mája 2012 dochádza k zmene CP, na základe požiadavky obce Koš, ktorá požiadala o zachádzanie spoja č. 13/307423 s odchodom o 10.45 hod. z Prievidze cez obec Koš. Zachádzka bola vyriešená nasledovne: bol zavedený nový spoj premávajúci v „x“ s nezmeneným odchodom z Prievidze,aut.stanice o 10.45 hod., spoj bude pokračovať cez Cigeľ do Koša a následne na linke 307424/42 do Prievidze s odchodom z Koša,ZŠ o 11.15 hod.

Dôjde k tým k zmene odchodov: z Cig¾a,kult. dom z 11.15 hod. na 11.03 hod., z Cigľa,d.koniec z 11.17 hod. na 11.05 hod, zo Sebedražia,Jednota z 11.19 hod. na 11.07 hod., zo Sebedražia,kult.dom z 11.21 hod. na 11.20 hod., z Koša,ZŠ do Prievidze je zavedený nový spoj s odchodom 11.15 hod.

 
Deň Zeme - 22.04.2012
Deň Zeme sa slávi 22. apríla, je to sviatok všetkých organizácií a ľudí snažiacich sa o zlepšenie životného prostredia. Je to ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia a rozvíja diskusiu o možných riešeniach. Ministerstvo životného prostredia tento rok pripravilo akciu Vyčistime si Slovensko, do ktorej sa zapojilo i OZ Vrchvoda. Deň Zeme totiž podporí každý ochranca alebo aj pseudoochranca životného prostredia, ktorý nezištne, dobrovoľníckou prácou urobí aspoň malú dobrú vec pre prírodu, krajinu a ľudí v nej. V sobotu 21. apríla, od 10:00 do cca 15:00 v okolí viacúčelovej vodnej nádrže, v miestach budúcej Malej zelenej oázy pre hornú Nitru,sme vyčistili, upratali, vyhrabali, vybudovali ohnisko a kamenné schody k vode, odviezli niekoľko vriec odpadu. A hlavne sme sa potešili z toho, že pomáhame ťažko skúšanej krajine Cigľa, v spoločnosti priateľov sme strávili príjemný deň, pretože ani veľmi nepršalo.
 
Prvé zmienky o Lúčnej, Lúčke, Cigli

Vlastivedný slovník obcí na Slovensku z roku 1978 uvádza, že obec Cigeľ získal v roku 1362 Peter zo Šútoviec a po vymretí jeho rodu pripadla obec Rišňovským. Výsledkom štúdia novopublikovaných originálov kráľovských, rodových a župných stredovekých listín môžeme tieto údaje spresniť a opraviť.

Prvá písomná zmienka o našej obci a jej odpisy sa nachádzajú v archívoch rodov Ghyczy, Majténi a Sándor-Metternich. Najcennejšia listina, zachovaná v originále z 11. septembra 1362 sa nachádza v archíve rodu Sándor-Metternich a v nej je zaznamenané, že usadlosť alebo územie Sivého Kameňa s názvom Lúčna dostali darom od kráľa Ľudovíta Veľkého bratranci Peter a Stacho (Pethew a Leustachy). Ich otcovia – Demeter zo Šútoviec a Pavol z Tržmelu pochádzali pravdepodobne z jednej vetvy starobylého rodu Hont-poznanovcov, ktorá mala majetky nielen na hornej Nitre ale aj na iných miestach Nitrianskej župy, predovšetkým v sídelnom území zvanom Sek, okolo Komjatíc a Šurian, južne od Nitry.

Petrova manželka Ilona bola z diviackovského rodu, dcéra Štefana z Diviackej Novej Vsi, už pred rokom 1373 ovdovela, so synmi Petrom a Beňadikom. Nitrianska kapitula a diviackovské (rudnajovské, novoveskovské, bošanskovské a majténiovské) archívy nezapísali Stachovo vlastníczvo ale iiba vlastníctvo Petrovo a preto sa Stacho (Leustachius), po Petrovej smrti, o takmer tridsať rokov neskôr (1389 a 1391) rovnako ako jeho najstarší syn Ján (zomrel v roku 1395) v mene nebohého otca museli na súdoch uchádzať o svoju polovicu darovaného majetku v Lučnej – už nazývanej Lúčka.

Listinou z roku 1396 kráľ Žigmund listinou potvrdzuje polovicu Luchky synom Leustachiusa – Ladislavovi a Michalovi (95546). Rodiny sa rozrastali, majetky sa delili a tak sa v roku 1415 Stachove (Ladislav, Michal a Margaréta) deti dohodli o prevode svojich podielov vlastníctva osady Cygly (Lúčka) na Margarétu, Leustachiovu dcéru. Navyše, Ladislav z Cigľa (Cigli) sa akými zločinom previnil proti kráľovi a preto prišiel o všetky hnuteľné i nehnuteľné majetky, spolu so svojimi synmi Štefanom, Leštákom a aTomášom, doplatil na to aj jeho brat Michal so synom Tomášom a synovia Beňadika - Michal a Vavrinec. Jedna polovica Cigľa sa teda vrátila späť do kráľovského vlastníctva.

Druhá polovica vlastníctva Lučnej, Lučky, Cigľa po úplne prvých zdokladovaných majiteľoch - Petrovi a Stachovi, prešla v roku 1416 na Stachovu dcéru Margarétu s jej mužom Mikulášom z Tržmela a neskôr na syna Demetera (mali ešte aj Antona, Ladislava a Uršulu). Po Demeterovej dcére, Stachovej pravnučke Barbore, ktorá porodila Jánovi z Rišňoviec pri Hlohovci jediného syna, Ondreja, pripadla polovica obce Cigeľ tomuto Ondrejovi Rišňovskému. Kvôli ukončeniu sporov a ujasneniu majetkových vzťahov chcel kráľ Cigeľ darovať Kostolániovcom, nárokovali si ho aj Majténiovci, ale Ondrej Rišňovský, s pomocou svojho príbuzného, právnika Krištofa Šuranského dokázali obhájiť svoju polovicu a nakoniec získať aj druhú polovicu Cigľa pre seba a svojich potomkov. Cigeľ sa dostal do vlastníctva rodu Rišnovských.

Počas popísaného obdobia sa dostal Cigeľ z majetku hradu Sivý Kameň najprv do vlastníctva Petra a Stacha, ich detí a vnukov, až nakoniec sa zaradil medzi obce patriace rodu Rišňovských (Rišňovce, Tržmel, Sasinkovo, Trhovište, Otrokovce, Alekšince). Vďaka zachovaným listinám z obdobia kraľovania Anjouovcov a cisára Žigmunda Luxemburgského (syna Karola IV.- ho) zo 14. a 15. storočia sme zaznamenali aj postupnný prechod z pôvodného názvu našej obce Lúčna (1362) alebo Lúčka (1389) na Cigeľ (Cigli, Cygly - 1415). 

 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 298 - 306 z 406
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.