Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Filoména
Zajtra má meniny
Ivana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Oslavy 650. výročia Cigľa

V dňoch 7. a 8. júla 2012 sa v Cigli uskutočnili oslavy 650. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci - osade Lúčna,  ktorá patrila do panstva hradu Sivý kameň a kráľ Ľudovít Veľký ju 11. septembra 1362 kázal vyňať z hradného panstva a daroval usadlosť Petrovi a Leustachovi. O tejto udalosti sa zachovala originálna listina v latinčine i viacero odpisov. Ďalšími významnými výročiami Cigľa v tomto roku sú štvrťtisícročie kostola sv. Matúša apoštola, výročie školy, telovýchovnej jednoty, Bane Cigeľ, kaplnky na Zátinách i desaťročie od prvej púte na Zátiny. Výročná, jedenásta púť na Zátiny, na sviatok Cyrila a Metoda vo štvrtok pred oslavami, v krásnom a horúcom počasí, v duchu porozumenia a kresťanskej svornosti, predznamenala blížiace sa oslavy.

Oslavy v Cigli prišli podporiť potomkovia cigeľských vysťahovalcov zo Slavónie v Chorvátsku na čele s predsedom Matice slovenskej v oblasti Jakšiča prof. P. Trégerom a podžupanom Požegsko-slavónskej župy p. Trohom, rodáci z celého Slovenska i zahraničia, predstavitelia samnosprávy, súčasní i bývalí obyvatelia obce, osobnosti kultúrneho a spoločenského života, priaznivci rozvoja našej obce, regionálne médiá. V sobotu dopoludnia bolo otvorenie osláv a kladenie vencov pri Pamätníku padlých, potom tiché poďakovanie pri hroboch na cintoríne, slávnostná svätá omša, slávnostné prijatie rodákov v Kultúrnom dome. Popoludní bol športový program na ihrisku a večer "narodeninová veselica" až do rána. V nedeľu oslavy začali príhovorom starostu Š. Mjartana, vystúpením žiakov MŠ s ZŠ, cigeľského spevokolu (v premiére zaznela hymna obce Cigeľ, s textom A. Sedliačkovej). Dojímavým a silným zážitkom bolo oceňovanie obyvateľov obce. Všetci si ocenenie od svojej obce určite zaslúžili. Nezabudnuteľný bol moment, kedy sa jeden z ocenených, najstarší žijúci mužský obyvateľ obce Cigeľ, pán Jozef Krausko, vtipne a múdro prihovoril svojim spoluobyvateľom. Ďakovný list obce Cigeľ si vďačne prevzali aj v obci pôsobiace neziskové organizácie, vrátane nášho občianskeho združenia.

Naše OZ v rámci celoobecných osláv zorganizovalo súťaž pre deti cigeľskej školy, v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a.s ako súčasť projektu Malá oáza pre hornú Nitru, prispelo ku pozitívnej medializácii obce Cigeľ, vydalo informačný leták, slávnostne odovzdalo ceny na pódiu v nedeľu 8. júla a prevzalo Ďakovný list. OZ Vrchvoda na stránkach www.vrchvoda.sk publikuje množstvo objavných a dosiaľ nepublikovaných faktov o histórii i súčasnosti obce, zaznamennáva život v obci v stovkách článkov a tisíckach fotografií. V roku 650. výročia OZ realizuje projekt Malá oáza pre hornú Nitru.

Sprievodnými akciami osláv bolo napríklad aj odovzdávanie cien žiakom cigeľskej školy v súťaži, ktorú organizovalo OZ Vrchvoda k 650. výročiu obce, výstava remeselných prác spojená s predajom výrobkov, atrakcie pre deti, výstava majstrov Čisárikovcov v Kultúrnom dome, výstava cirkevného spolku, prezentácia fotografií z dôb súčasných i minulých, vystúpenie viacerých folklórnych skupín, dychovej a hudobnej kapely. V nedeľu podvečer začala fungovať nová internetová stránka obce. Všetko najlepšie k výročiu, CIGEĽ

 
Cigeľské jubileá v roku 2012

 V roku 2012 naša obec slávi viacero významných výročí. Medzi najdôležitejšie patria:

  • 650. výročie prvej písomnej zmienky – 11. septembra 1362 vyňal kráľ Ľudovít z Anjou osadu Lúčna z majetku kráľovského hradu Sivý kameň a daroval Lúčnu dvom bratrancom - Petrovi zo Šútoviec a Leustachovi z Tržmela. Naša obec sa spočiatku nazývala Lúčna, Lúčka i Lúka a pod názvom podobným dnešnému sa obec spomína od roku 1415 (Cygli), od 1463 ako Cigel. 
  • 250. výročie kostola sv. Matúša v Cigli - v roku 1762 dal Karol II. Pavol Engelbert Pálfi (narodil sa v roku 1697 - 315. výročie narodenia) postaviť v Cigli na mieste starého dreveného, pôvodne evanjelického kostola, nový kamenný rímsko-katolícky kostol, zasvätený apoštolovi Matúšovi  
  • 140. výročie školy v Cigli – v roku 1872 bola v obecnej budove založená prvá katolícka jednotriedna základná škola v Cigli (predtým deti chodili do sebedražskej školy). V roku 1937 jednotriednu cirkevnú školu štát zrušil a od šk. roka 1937/38 bola v Cigli zriadená trojtriedna štátna škola. 
  • 60. výročie založenia Telovýchovnej Jednoty – v roku 1952 vznikla TJ Sokol Cigeľ, futbalový oddiel hrával s okolitými dedinami súťaž na  ihrisku povyše dediny na Prielohách. V roku 1962 bol založený aj ženský hádzanársky oddiel. Po roku 1975 bola TJ Sokol Cigeľ premenovaná na TJ Partizán Cigeľ. Lyžiarsky oddiel vznikol po roku 1979, kedy bol v Cigli spustený prvý lyžiarsky vlek. TJ Partizán Cigeľ od roku 1976 spoluorganizuje významné zimné turisticko - lyžiarske a spoločenské podujatie - Pochod vďaky SNP
  • 50. výročie Bane Cigeľ – 14. júna 1962 bol otvorený banský závod Baňa Cigeľ. Ťažba hnedého uhlia v podzemí priniesla zamestnanosť aj stovkám domácich obyvateľov, na povrchu cigeľského chotára však spôsobila trhliny, prepadliská a narušila vodný režim krajiny. Na druhom ťažobnom úseku Bane Cigeľ bol  od roku 2003 pre širokú verejnosť sprístupnený Hornonitriansky banský skanzen.

Cigeľčania, rodáci, priaznivci Cigľa a široká verejnosť sa môžu stretnúť počas celoobecných osláv v sobotu a nedeľu 7. a 8. júla 2012, kedy obec ponúka bohatý kultúrny a spoločenský program, pozýva významných hostí, bude sa spomínať a zabávať - po celej dedine, v Kultúrnom dome, na ihrisku i v rodinách...

 
Malá zelená oáza: aktuality

Počas najhorúcejších dní tohto roka - 30. júna, 1. júla a nasledujúci týždeň pracujeme na postavení prístreška, na počítačovom spracovaní obsahu informačnej tabule - pokroky vidno na snímkach našej novej publikovanej galérie

Pokračujeme v prácach na Malej zelenej oáze. Hranoly a dosky od cigeľskej firmy  K+S drevo, s.r.o sme dali ohobľovať a pripravujeme ďalšiu dobrovoľnícku brigádu na postavenie prístreška - podľa počasia a voľného termínu. V sobotu 16. júna sme ohobľované drevo doviezli, povykladali  a uložili na bezpečné miesto. Naďalej sledujte naše internetové stránky a keď bude treba - príďte pomôcť! Pracujeme na textoch a grafike informačnej tabule. Deti z cigeľskej školy kreslia, píšu a tvoria projekty. Staráme sa o vysadené stromčeky. Tešíme sa na výlet na Sivý Kameň, opekačky pri vodnej nádrži a iiné aktivity projektu Malá zelená oáza pre Hornú Nitru, ktoré robíme pre všetkých obyvateľov Cigľa a okolia s podporou Slovenské elektrárne - Energia pre krajinu. Súčasne aj Obec Cigeľ s významným finančným príspevkom a vďaka Hornonitrianskym baniam, HBP, a.s (tento rok nám vyše stotisíc eúr bane zaplatili podľa dohody o vysporiadaní škôd v rámci riešenia stretov záujmov za rok 2011) pri lyžiarskom stredisku buduje viacúčelovú stavbu a zlepšuje prítoky vody do vodnej nádrže.

Predchádzajúca z brigád na "Malej zelenej oáze" sa uskutočnila v sobotu 12. mája 2012 od deviatej hodiny ráno pri vodnej nádrži nad našou obcou. Prišli tí Cigeľčania, ktorí sú podobne ako my z Vrchvody ochotní zadarmo, vo svojom voľnom čase a nezištne pracovať pre Cigeľ. Porobili sme prípravu pre prístrešok, kopali jamy a osadili pätky bbudúceho prístreška, betónovali, obkopali a poliali stromčeky... Roboty ostáva stále dosť - Jožo Dámer a Jano Krausko už načrtli prístrešok, navrhli jeho parametre... Kvalitná cigeľská firma K+S drevo, s.r.o pre prístrešok, lavice atď. už chystá potrebné stavebné drevo. Pre cigeľskú školu chystáme súťaž s cenami, Peťo Píš pripravuje orientačnú tabuľu, potrebujeme aj pomoc grafikov, vyrobiť pexeso a letáky, sformulovať texty na orientačnú tabuľu, urobiť stojany na bicykle, koše, umelecké prvky z dreva a kameňa...

 
Rozvoj našej obce

Vízia našej obce do blízkej budúcnosti by mohla byť takáto: Obec, ktorá má zdravé životné prostredie, vybudovanú infraštruktúru, primerané množstvo pracovných príležitostí a možností rozvoja individuálnej bytovej výstavby, možnosti rozširovania občianskej vybavenosti obce a dobré predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu, agroturistiky, poľného a lesného hospodárstva.

Vo východisku i cestou ku splneniu vízie má každá obec nejaké slabé i silné stránky. Silnými stránkami Cigľa sú napríklad: 650-ročná tradície a dobrá povesť, príroda a krajina, obyvatelia obce, dobré susedské vzťahy, výstavba bytov a domov, talentované deti a mládež, aktívne organizácie a záujmové združenia, geografická poloha, úspešné projekty a podujatia... Slabé stránky má obec Cigeľ v komunikácii a informovanosti, v životnom  prostredí, v administratíve a kvalite služieb obecného úradu, aj v školskej administratíve, v bytovom hospodárstve, úrovni úverového zaťaženia a výške nesplatených faktúr, v infraštruktúre... Obec  niekoľkokrát dostala protest prokurátora za porušovanie zákonov, dostáva pokuty od úradov, školská inšpekcia zaznamenala odstrašujúci stav v cigeľskej škole, internetová stránka je už takmer pol roka bez akejkoľvek zmeny, evidencia psov, daňové výmery a niektoré iné písomnosti obce sú ďaleko od dokonalosti, v zlom stave sú niektoré obecné budovy (stará škola, bývalá škôlka, izba tradícií...), obecné cesty a mosty... Narušili sme si príťažlivý obraz prírody nad dedinou, tým že sme pripustili odlesniť úpätie Tlstého dielu, otvoriť kameňolom Košariská a rozbúrať lúky  nepovolenou a nedokončenou cestou ku kameňolomu. 

Pokrok a rozvoj územia a obce dnes záleží od toho, či si jednotlivé stránky ľudia v obci konečne uvedomia a ako dôkladne sa budú snažiť slabé zlepšovať a silné zvýrazňovať. Lebo obce, ktoré svoje slabé stránky iba zakrývajú a silné si vôbec nevážia, také obce stagnujú a upadajú.

 
Kosenie ručnou kosou - v Pohorelej, Ostrom Grúni a inde...

XVIII. MAJSTROVSTVÁ POHORELEJ A SVETA  V KOSENÍ 2012 sa uskutočnia v jubilujúcej obci POHORELEJ 1612 - 2012 v časti – Sihla -, v dňoch 15.- 17. júna 2012 . Účastníkov HOREHRONSKÝCH SLÁVNOSTIACH KOSCOV A HRABAČIEK oveje atmosféra, ktorú dediny zažívali každoročne počas kosieb pred viac ako päťdesiatimi rokmi.

!!!KALENDÁR KOSECKÝCH SÚŤAŽÍ 2012!!! 

V Ostrom Grúni sa v sobotu 9. júna 2012 konali Majstrovstvá v kosení ručnou kosou. Tešíme sa na náš víkend na konci júla  - Cigeľská kosa bude 28. júla 2012. Desiatky členov, združených v Slovenskom  koseckom spolku robia záslužnú prácu. Kosa v Ostrom Grúni je jedna z ukážkových - majú dotáciu od ministerstva kultúry, zo samosprávneho kraja, pozývajú hudobnú skupinu pre mladých, hviezdičku Superstar, robia traktorovú show, tvorivé dielne, folklórne súbory... Nech každému vyjde počasie a nech sa im podujatie vydarí! A nech sa darí aj Cigeľčanom v súťaži!

Výborná je internetová stránka www.ostrygrun.sk - bodaj by takto vyzerala aj cigeľská internetová stránka obce!   Nejde iba o krásnu grafiku, ale hlavne o poskytovanie aktuálnych a zaujímavých informácií, trpezlivú každodennú prácu redaktorov stránky. Vidieť snahu ľudí vo vedení obce Ostrý Grúň poskytovať služby svojim obyvateľomi naozaj zodpovedne, transparentne, moderne. Blahoželáme! Ďakujeme za inšpiratívne linky, napr. www.zmluvy.egov.sk www.ziss.sk www.transparency.sk www.politikaopen.sk www.miestnasamosprava.sk a podobne...

 
Revitalizácia obce Cigeľ – studne

Naša obec sa pripravuje na oslavy 650. výročia prvej písomnej zmienky (oslavy budú 7. a 8. júla 2012), okrem iného i skrášľovaním a zhodnocovaním verejného majetku, stavaním lavičiek, prístreška, obnovou niekoľkých studní. Studne sú súčasťou histórie obce, stáročia boli zdrojom pitnej vody. V súčasnosti sú zanedbané a preto nepoužívané. Studne po rekonštrukcii budú výrazne dotvárať a pripomínať vidiecky život a architektúru. Vďaka kvalitnému projektu a i kvôli úspechu našej obce v súťaži Dedina roka 2011, Environmentálny fond v rámci Programu obnovy dediny na rok 2012 poskytol obci Cigeľ zmluvou z 13. apríla 2012 podporu formou dotácie vo výške 3.500 eúr. 

Environmentálne škody v krajine a prírode spôsobené v národnom záujme priemyselnou činnosťou v katastrálnom území a celkovo na hornom Ponitrí neoslabili vzťah obyvateľov k milovanému chotáru a kultúre obce Cigeľ. Obnova našej dediny je nevyhnutná a aktuálna. Dôležité je zachovať a zvýrazniť jedinečné hodnoty Cigľa, podporiť komunikáciu vidieckej komunity, spropagovať historicko-kultúrny význam ťažko skúšaného územia a obnoviť dedinu.

Obec spolufinancuje projekt v rámci Programu obnovy dediny sumou 200 eúr. Obec Cigeľ vybrala dodávateľa – Cigeľskú stavebnú spoločnosť, ktorá dielo realizuje v termíne máj – október 2012. Ešte väčším ziskom pre našu obec je finančná podpora v rámci programu Náš vidiek vo výške 9.000 eúr z februára 2012 od Úradu vlády p. predsedníčky Radičovej na podobný účel - Revitalizácia starých studní, ktorého cieľom je však aj zvýšiť zamestnanosť.

Z týchto dvoch projektov spolu viac ako dvanásťtisíc eúr obec investuje do revitalizácie obce. Vďaka zamestnancom Obecného úradu a tým obyvateľom, čo pomohli napísať projekty, pracovať na dobrom imidži obce a vybaviť dotácie, obec mohla zamestnať niekoľkých Cigeľčanov. Držme im palce, nech urobia kvalitnú prácu a vynovia dedinu, nech získané peniaze účelne použijú v záujme celej obce.

 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 289 - 297 z 406
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.