Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Filoména
Zajtra má meniny
Ivana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
11.9.2012 má prvá listina o našej dedine presne 650 rokov.

Obrázky listín: http://www.vrchvoda.sk/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=28&catid=87 

Latinský text: Nos Ludovicus DEI Gratia Rex Hungariae significamus tenore praesentium, quibus expedit universis, quod Pethew filius Demetrii de Socauch familiaris Magistri Johannis filii Nikolai ad nostram accedendo presentiam spectatis suis fidelitatibus et Servitus, nobis per ipsum exhibitis et impensis quondam Terram seu Possessionem nostram Regalem Luchna vocatam in Comitati Nitriensis existentem ad Castrum nostrum Keselywkw nuncupatum ut dixit pertinentem ad usum duorum Aratrorum minime sufficientem quinque mansiones seu Curias in se continentem a nobis sibi, item Eustachio filio Pouka quonda Judici Strigoniensi fratri suo Patrueli perpetuo dari et conferri po stutavit. Nos itaq prememoratis fidelibus servitus eiusdem Pethev, quibus idem juxta sice possibilitatis exigentiam indestinenti virtute in cunetis nostris, et Regni nostri expeditionibus nostra studuit con placere Majestati, suplicatione potissime Joannis fili quondam Nicolai Palatini Magistri Tavernicorum nostrorum erga nostra Majestatem interveniente pro eodem, praedictam terram seu Possessionem nostram Luchna vocatam in dicto Comitati Nitriensi quinqe mansiones in se continentem ad duo aratra, ut praefertur minime sufficientem ab eodem Castro nostro Kesselyevko excisam penitus et exemptam cum omnibus suis utilitatibus et pertinentis universis novae Donationis nostrae titulo dedimus donavimus et contulimus praenotato Petev filio Demetrii, et per eum praedicto Eustachio eorumq heredibus et Posteritatibus universis jure perpetus et irrevocabiliter possidendam tenendam et habendam salvo Jure alieno. Datum in Vissegrad Die Dominico proximo post festum Nativitatis D. Virginis Anno Domini 1362.

Stručný preklad: Kráľ Ľudovít I. oznamuje, že Peter, syn Demetera, familiár majstra Jána, Mikulášovho syna, si vypýtal do daru v Nitrianskej župe ležiace kráľovské územie s názvom Lúčna (patriace hradu Sivý kameň, s rozlohou najmenej dvoch popluží, päť obydlí alebo kúrií je na ňom) pre seba a svojho bratranca Eustacha, syna Pouku, sudcu z Ostrihomu. Kráľ s ohľadom na Petrove služby počas vojenských výprav a na prosby Jána - syna palatína Mikuláša, daroval Lúčnu Petrovi a Eustachovi.

 
Príjemné s užitočným

Ďalší náročný víkend (7. - 9. 9. 2012) za nami: v piatok krátko popoludní viacerí z OZ boli na mimoriadnom zasadnutí OcZ (poprvýkrát sa robil videozáznam!), podvečer sme boli zabetónovať stojan na informačnú tabuľu Malej zelenej oázy, mladí členovia ozdobili tričká nápismi Vrchvoda, v sobotu skoro celý deň na volejbalovom turnaji (pozri galériu). V nedeľu inštalovanie informačnej tabule, odpadkového koša, úprava terénu okolo prístreška, polievanie stromčekov okolo vodnej nádrže... Nech žije VRCHVODA! 

 
Dve hlasovania o rozpočte a finančné zdravie našej obce

Obecné zastupiteľstvo sa zaoberalo na riadnom zasadnutí vo štvrtok 30. augusta 2012 okrem iného plnením rozpočtu obce Cigeľ za prvý polrok a jeho úpravami. Úpravy mali významne zvýšiť mzdové požiadavky Obecného úradu, začleniť do rozpočtu projekt revitalizácie obecných studní a projekt chránenej dielne (v ktorej obec od marca zamestnala aj jedného poslanca OcZ), dodatočne zvýšiť výdavky na turnaje a rôzne akcie, zvýšiť transfer pre TJ  a podobne. Na druhej strane sa malo ušetriť na príprave prvej publikácie o obci, započítať vyšší príjem z daní od štátu, obmedziť výdavky na hasičov, údržbu kanalizácie a iné. Poslanci ako aj viacerí prítomní obyvatelia obce, i členovia nášho OZ poukazovali na rôzne nedostatky v súčasnom hospodárení obce s verejnými finančnými prostriedkami, dotáciami i prostriedkami bytového fondu a ďalších fondov obce. Podľa ich vyjadrení a z ťažko získaných údajov sa v obci skoro vôbec nerobí verejné obstarávanie, povinné zverejňovanie zmlúv (iba na http://www.ezmluvy.sk/zmluvy/00318027), vyúčtovanie transferov a dotácií, programové rozpočtovanie, obec nemá za rok 2011 účtovný audit ani výročnú správu, nedodržiava sa rozpočtová disciplína. Najmä z týchto dôvodov následne poslanci prvú úpravu rozpočtu obce Cigeľ na rok 2012 neschválili. Myslím, že mali nasledovať:snahy o  zodpovedné a dôkladné posúdenie reálneho stavu rozpočtu obce a hospodárenia s peňažnými fondami v obci, rokovanie o lepšom rozpočte, návrhy opatrení na postupné ozdravenie financií obce.

Lenže už na piatok 7. septembra 2012 o 15:00 hodine bolo bez obvyklej porady zvolané mimoriadne zasadnutie obecného zastupiteľstva, kde na žiadosť starostu obce šiesti prítomní poslanci napriek známym stanoviskám troch neprítomných poslancov, negatívnemu odporúčaniu finančnej komisie i vyjadreniu hlavného kontrolóra obce úpravu rozpočtu na rok 2012 v nezmenenom znení odsúhlasili.

Finančné zdravie našej obce je už minimálne od začiatku roka 2012 hodnotené ako nedostatočné. Z dostupných údajov od ministerstva financií to vyvodzuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), organizácia ktorá má snahu zvýšiť tlak na zlepšovanie hospodárenia s verejnými finančnými prostriedkami. Podľa INEKO v Cigli žiaľ máme vysokú dlhovú službu, veľa záväzkov po dobe splatnosti, málo peňažných fondov a okamžitej likvidity,  nedobrú základnú bilanciu...

 
Výlet na hrad Sivý Kameň

V deň valného zhromaždenia, zároveň v deň 68. výročia vypuknutia SNP, v stredu 29. augusta sme v rámci projektu Malá oáza pre hornú Nitru, ktorý realizujeme spolu so Slovenskými elektrárňami, a.s,  zorganizovali pre našich členov a kamarátov prechádzku - túru ku neďalekým zrúcaninám stredovekého hradu Sivý Kameň, Kesselywkw, Kešeloko...

Z hradu ostávajú iba zvyšky, ale on i  jeho okolie s kamennými útvarmi a bralami sú stále fascinujúce. V roku 1973 tu bola vyhlásená Prírodná pamiatka so štvrtým stupňom ochrany, na ochranu pôsobivého objektu s výskytom chránených druhov rastlín.

Cesta z Cigľa do chotára Podhradia je nenáročnou prechádzkou v krásnej prírode, ktorú žiaľ obklopujú viaceré kameňolomy a v blízkosti Malej Lehoty aj obrovské haldy mletého andezitu. Ako sa však blížime ku hradnému kopcu, keď obchádzame popodeň a rovnako aj pri výstupe na hradné bralo, našu pozornosťť celkom upúta Sivý Kameň. Zaujíma nás história hradu, povesti o hrade, jeho bývalá podoba, boje sTurkami...

 
Výročie Slovenského národného povstania

Na rozkaz pplk. Jána Goliana 29. augusta 1944 o 20:00 hodine, krátko po vstupe nemeckých vojsk na slovenské územie, sa dohodnutým heslom („Začnite s vysťahovaním“) začalo Slovenské národné povstanie - ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, ako útok proti totalitnej vláde vtedajšieho slovenského štátu a v neposlednom rade ako výraz snahy prejsť na stranu budúcich víťazných mocností druhej svetovej vojny. Povstaleckým územím bolo stredné Slovensko s centrom Povstania, ktorým bola Banská Bystrica... V tom čase už bolo známe, aké zverstvá robia sa dejú v nacistických táboroch, silnela konšpiračná činnosť partizánov a občianskeho odboja, stupňoval sa protifašistický odpor. 

Krátko po vypuknutí Povstania bol rozpustený pracovný tábor v Novákoch a bojaschopní prepustenci vytvorili samostatnú židovskú vojenskú jednotku, ktorá pôsobila v pohorí Vtáčnik až do skončenia vojny. Mnoho ďalších z bývalého pracovného tábora našlo úkryt v okolitých dedinách, vrátane našej obce. Žiaľ, povstalecká Prievidza padla bez boja už 14. septembra 1944, o týždeň Nemci dobyli aj Turiec, potom Žiar nad Hronom, najdlhšie vzdorovala Banská Bystrica. Nemecké jednotky síce povstaleckú armádu porazili, v noci z 27. na 28. októbra 1944 však časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny na jar 1945. Hornonitrianska partizánska brigáda sa rozdelila na niekoľko oddielov, v novembri 1944 vznikol nad Cigľom partizánsky oddiel Major, v ktorom boli najmä obyvatelia Cigľa, niekoľko zbehov a Židov. Kvôli podpore partizánom a ukrývaniu prenasledovaných v januári 1945 prepadlo našu obec trestné nemecké komando. Zatkli a vypočúvali 126 obyvateľov, na následky krutého mučenia traja umreli a piatich Nemci zastrelili. Celkovo v druhej svetovej vojne padlo 22 obyvateľov obce Cigeľ.

Ako prejav sústrasti a úcty k obetiam vojny bola v sedemdesiatych rokoch telovýchovná jednota v Cigli premenovaná na TJ Partizán Cigeľ, obec na výročie Povstania každoročne zapaľuje Partizánsku vatru, kladieme vence ku Pamätníku padlých, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Pred tridsiatimi siedmimi rokmi bola založená tradícia futbalových turnajov a najmä bol založený Pochod vďaky SNP. V súčasnosti Pochod vďaky SNP v horách medzi Cigľom a Handlovou patrí medzi najväčšie turistické a lyžiarske zimné akcie svojho druhu na Slovensku.

Pripomeňme si odkaz Slovenského národného povstania aj dnes, po 68 rokoch - je to potrebné pripomínať najmä pre pokolenia, pre ktoré je už táto hrdinská epocha našich dejín pomaly dávnovekom. Pripomínať sebe aj im, kde sú hranice, za ktorými už totalitu, akúkoľvek totalitu nemožno akceptovať, proti ktorej sa treba vzbúriť.

 
Fotosúťaž

Spustili sme elektronické hlasovanie pre fotky, ktoré sme dostali do našej fotosúťaže - hlasovať môžete na http://fotosutazvrchvoda.webnode.sk/o-nas/ do 28.augusta 2012.

 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 280 - 288 z 406
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.