Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Filoména
Zajtra má meniny
Ivana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Výsledky 5. Cigeľskej kosy a MS v kosení ručnou kosou 2015

Kosilo rekordných 66 koscov z celého Slovenska aj z Moravy. Nikde inde v celej tohtoročnej lige nebolo toľkoto koscov. Ani my v minulých ročníkoch sme ešte nikdy nemali viac ako 60 súťažiacich. Okolo dvanástej naše súťaženie prerušila búrka, ale krátko po 16:00 sme už aj tak mali vyhodnotenie. Ďakujeme všetkým zaujímavým majstrom, osobnostiam, sponzorom, súťažiacim, organizátorom, priateľom a susedom, ktorí podporili piaty ročník Cigeľskej kosy a svojím dielom prispeli k úspechu nášho milého podujatia. Pozrite si výsledky 5. Cigeľskej kosy  a Majstrovstiev Slovenska v kosení ručnou kosou 2015

 

Majstrom Cigľa je Rastislav Minich, vo svojej kategórii zvíťazil v Cigli Jaroslav Chrebet a Ligu 2015 vyhral Štefan Mjartan. Blahoželáme! Bodaj by sme takýchto dobrých koscov mali aj medzi mládežou a ženami.

O podujatí informuje TASR (píšu aj o hereckom výkone p. Bažalikovej v úlohe 102 ročnej starenky), RTV Prievidza , televízia JOJ (v novinách od 38 minúty), Naša Prievidza SME... 

Naše snímky z Kosy publikujeme v galériách

 

 
Piata Cigeľská kosa je už 25. júla 2015!

Kosecká liga  končí v poriadne horúcom lete. Ôsme kolo je tento víkend na Orave a posledné, deviate  je v poslednú júlovú sobotu u nás, v Cigli. Očakávame vysokú účasť návštevníkov aj súťažiacich, pretože Cigeľská kosa si za prvé 4 ročníky získala srdcia i myseľ nielen domácich ale aj hostí z celého Slovenska. Pri organizácii Piatej Cigeľskej kosy, v sobotu 25. júla 2015, vzorne spolupracujú predstavitelia a zamestnanci obce, miestni aktivisti a občianske združenia z Cigľa, postarajú sa o prípravu, realizáciu aj vyhodnotenie nielen sobotňajšej súťaže v ručnom kosení trávy, ale aj celej tohtoročnej ligy. Pozývame vás kosiť a zabaviť sa do našej obce Cigeľ, ktorej pôvodný názov bol Lúčka a Cigľom je už 600 rokov!

 
Slnovrat, Ján, cigeľské tradície

S  Jánom (24. júna) sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. 

 Byliny nájdené v túto magickú moc, majú ozdravujúce účinky. Tieto zvyky majú korene ešte v pred kresťanských časoch. Deň, kedy Jánovia oslavujú meniny, sa považuje aj za deň narodenia Jána Krstiteľa, ktorý bol patrónom kožušníkov, remenárov a pastierov. Práve pastieri tento deň považovali za svoj sviatok, oslavovali ho ohňami a bohatou hostinou. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.

Už pred viac ako 400 rokmi máme písomne doložených mužov s menom JÁN (JOANNES) v Cigli. Z urbára bojnického zámku z roku 1614 vidíme, že richtárom bol Ján Cmarko a medzi ďalšími  obyvateľmi boli Ján Chalmovský, Ján Krekáč, Ján Dobšo. Jánom prajeme všetko najlepšie a oznamujeme, že v sobotu 27. júna bude brigáda na Malej oáze pri vodnej nádrži v Cigli, spojená s jánskym ohňom, zbieraním byliniek, pozorovaním svätojánskych mušiek, opekačkou, občerstvením. Každá pomoc je vítaná!

 
Slávnosť v Rakovci a rekord v hode gumenou čižmou (č. 9)

V sobotu 20. mája 2015 popoludní na lúke Rakovec sa uskutočnila malá slávnosť v prírode, spojená s posedením pri  ohníku, so súťažami, s občerstvením a dobrou zábavou nielen pre deti ale aj celé rodiny. Počasie vyšlo a organizátori (Únia žien a rodina Mikušovcov) sa postarali o ostatné, čo bolo treba vybaviť pre úspech podujatia. Hoci sa podujatia zúčastnila len menšia časť tých čo sa o ňom dozvedeli (buď z obecného rozhlasu alebo z listových pozvánok a stretnutí), veľmi sa to podarilo a aj sa všetkým (okolo 30 prítomným) páčilo. Hurá!

Radi prídeme aj nabudúce... Ďakujeme organizátorom za pozvanie a publikujeme správu Ing. Ladislava Mikuša o ďalšom vydarenom podujatí občianskych aktivistov z Cigľa. Takýchto ľudí a spolky v Cigli nám v dobrom závidí celé Slovensko!

 
6. júna 2015 oslavuje Cigeľ 600 rokov!

Ako vieme, prvá písomná zmienka o Cigli (vtedy ešte Lúčna či Lúčka) je z 11. septembra 1362, čo bolo už pred 653 rokmi, lenže šesťstoročná vzácna listina (v archíve pod číslom DL75616) obsahuje prvýkrát v histórii Cigeľ, dokonca spolu so svojím starším predchádzajúcim názvom Lúčka (pozri obrázok).

Cigeľ vstúpil do písomných zmienok dňa 6. júna 1415, kedy sa uvádza, že vlastníctvo jednej štvrtiny Cigľa, iným  názvom Lúčka (Cigli alio nomine Luchka) v nitrianskej oblasti, prechádza od Ladislava, syna Leustachovho na vlastnú sestru Margarétu a celú jej rodinu z dediny Tržmel pri Komjaticiach. Druhú štvrtinu vlastnil Michal (Michael, filius Leustachy de Cigli), tiež syn toho Leustacha, ktorý sa spomína už v prvej písomnej zmienke ako prvý vlastník spolu so svojím bratrancom Peťom (Pethew). Dolná  polovica dediny patrila od roku 1362 rodine vojaka Peťa zo Šútoviec, táto rodina však ani nie po sto rokoch vymrela a tak  okolo roku 1460 túto polovicu Cigľa (spolu so Šútovcami)  daroval kráľ Matej Korvín svojmu slávnemu diplomatovi Jurajovi Polykarpovi Kostolánimu s bratom Michalom (spolu so Šútovcami). Juraj Polykarp Kostoľanský však pracoval pre pápeža, stal sa arcibiskupom, veľmi bohatý žil v Ríme s dcérou slávneho renesančného filozofa a vedca Juraja z Trebizondu (Georgius Trapezuntius), umrel a je pochovaný v kostole Santa Maria sopra Minerva v Ríme. Jeho cigeľský a šútovský majetok cca od roku 1500 pripadol kráľovským Bojniciam.

Kráľ Žigmund potvrdil v roku 1396 nesporné právo Leustacha a synov Ladislava a Michala na druhú polovicu osady Luchka v listine DL95546. Práve Leustachovci zaviedli nový názov Cigeľ (snáď od siheľ, sihly?), neskôr táto (pravdepodobne horná) polovica Cigeľ patrila ich dedičom Rišňovským a Šándorovcom a nakoniec (cca 1660) tiež skončila v bojnickom hradnom panstve Pálfiovcov. Veľa o týchto zemanoch v Cigli neostalo, mnoho o nich nevieme, ale aspoň im vďačíme za písomné zmienky a vieme, že v týchto listinách isto ide o našu obec. Lúčok na území Slovenska bolo mnoho, väčšina z nich pri stredovekých hradoch, ako aj tá naša. Aj preto je listina, z ktorej výstrižok vidíte pred sebou, veľmi dôležitá pre našich profesionálnych či amatérskych historikov. Niektoré pramene uvádzajú prvú zmienku o Cigli až okolo roku 1463, lenže to asi nevedeli o staršom názve Lúčna, Lúčka, Cigli. Cigeľ nachádzame v listinách písaný rôznymi pisármi všelijako - Czigel, Chigel, Czyghel, Zigel, Cégely, Czygel... Najstarší a najbližšie k dnešnému písaniu má tvar Cigel z roku 1460 (listina, ktorou kráľ Matej korvín daruje polovicu dediny Michalovi a Jurajovi Polykarpovi z Kostolian). 

Názov Lúčka, Lúka sa objavuje ako starší názov dediny Cigeľ v oficiálnych listinách ešte koncom šestnásteho storočia. Naša dedina sa šesťsto rokov volá Cigeľ, blahoželáme Cigľu ku sviatku 6. júna!

 
Štatistiky návštevnosti stránok www.vrchvoda.sk

Služba naj.sk ukončila svoju prevádzku k 30. aprílu 2015. Odvtedy sme, žiaľ, bez tejto spätnej väzby, bez NAJ štatistík prístupov na naše stránky. Obľúbenosť našich stránok každoročne výrazne narastá - pre zaujímavosť a pre porovnanie s inými internetovými projektami publikujeme odhad štatistík návštevnosti na rok 2015, vychádzajúc z údajov prvých štyroch mesiacov roka:

  • Ročný počet zobrazovaných stránok: 100 000.
  • Ročný počet návštev: 12 000.
  • Počet rôznych počítačov za rok: 3000.
  • Odkazovače na naše stránky:
  • Prístupy na stránku priamym zápisom adresy alebo zo záložiek v prehliadači: 7500
  • Prístupy cez google: 1500
  • Prístup cez facebook: 1000
  • Zobrazenie hlavnej stránky: 12000
  • Rozcestník na galérie: 4500
Ďakujeme za podporu a veríme, že každý z tisícok návštevníkov si na našich stránkach nájde, čo ho zaujíma - históriu obce, aktualityo Cigli, údaje, historky, štatistiky, obrázky, komentáre, analýzy, pozvánky na podujatia...
 
<< Začiatok < Predošlá 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 154 - 162 z 406
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.